I sauna někdy potřebuje dokonalý projekt

Saunu zná asi každý a v současné době je o ni velký zájem. Mnoho lidí si tak pohrává s myšlenkou, […]

-

Saunu zná asi každý a v současné době je o ni velký zájem. Mnoho lidí si tak pohrává s myšlenkou, že si saunu pořídí doma. Ve Finsku je sauna skoro v každém domě a lidé to berou jako finskou tradici. Pokud tedy máme v plánu pořídit si domácí saunu, musíme si nejdříve vše dobře naplánovat.

 

Projekt

Potřeba speciálního projektu je pouze tehdy, když má být sauna postavena na místě, které má více než 5 metrů čtverečních. Pro přípravu takové projektové dokumentace je zapotřebí speciálních znalostí nebo pomoci odborné firmy. Máme ale také možnost zakoupení kompletní parní místnosti. Ale i tady je zapotřebí odborná instalace. Také si musíme dobře rozmyslet, kde chceme mít saunu umístěnou. V každém případě máme možnost využít každého místa v domě, protože sauna se může umístit prakticky kamkoliv, do sklepa, do podkroví, ale i do ložnice.

Kvalitní projekt je pro stavbu sauny nezbytný.
Kvalitní projekt je pro stavbu sauny nezbytný.

 

Důležitý je také kvalitní materiál

V interiéru sauny se nejčastěji používají tyto druhy dřeva: Africký dub – abashi. Nehoří ani při zahřívání, nevypouští pryskyřici – je ideální pro obklady v sauně, ale je nákladný stejně jako cedr. Ten je nasycen léčivými éterickými oleji, používanými v tradiční medicíně, ničí patogenní mikroby a přispívá k hromadění energie. Můžeme mít ale také saunu z olše, smrku nebo kanadské borovice. Záleží na našem požadavku a finančních možnostech.

Při výstavbě saun je nejčastěji používanou dřevinou africký dub, který má nejvhodnější vlastnosti.
Při výstavbě saun je nejčastěji používanou dřevinou africký dub, který má nejvhodnější vlastnosti.

 

Infrasauna

Infračervená sauna je novinkou mezi různými typy relaxačních lázní. V tomto moderním typu sauny je lidské tělo ovlivněno energií infračervené části spektra, kterou vnímáme jako obyčejné teplo přicházející z ohřívaných předmětů. Mechanismus tepelných účinků infračervených vln v sauně se v zásadě neliší od tepelných účinků v jiných typech lázní. Hlavní rozdíl je v pohodlí těla. Hluboké zahřátí těla způsobuje nadměrné pocení, dokonce více než ve finské sauně. Od té doby se strusky vypouštějí intenzivněji než v naší běžné sauně. V tomto případě je přehřátí a související problémy zcela vyloučeno. Infrasauna má příznivý vliv na stav nervového systému a je zvláště vhodná pro osoby s neustálým přetížením nervů. Na rozdíl od běžných koupelí je určen pro osoby v depresivních stavech. Bez obav ho mohou navštívit i lidé s kardiovaskulárními chorobami.

Infrasauny bývají hitem. Jejich infrazáření totiž pomáhá tělu regenerovat.
Infrasauny bývají hitem. Jejich infrazáření totiž pomáhá tělu regenerovat.

 

Finská sauna

I finská sauna se těší veliké oblibě. Můžeme říci, že jde asi o nejoblíbenější druh sauny vůbec. Má velice pozitivní vliv na naše tělo, zvyšuje obranyschopnost těla, takže se nám bacily v zimních měsících mohou vyhnout obloukem. Je k tomu samozřejmě důležité dodržovat správnou životosprávu. Celkový vliv sauny na naše tělo je velmi přízniví a její účinky blahodárné. Má také dobrý vliv na naši mysli, prokrvuje mozek a rozšiřuje ucpané póry, tím čistí pleť. Díky vysokým teplotám v sauně se naše tělo potí a tím vyplavuje z těla škodlivé látky. Vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 10 až 25% a teplota je vysoká od 80 do 120 stupňů Celsia.

Finské sauny už patří k tradici. Bývají však stále velmi populární.
Finské sauny už patří k tradici. Bývají však stále velmi populární.

 

Spolehlivá firma

Musíme také zmínit ještě fakt, že bez spolehlivé a odborné firmy bychom se jistě neobešli. Jejich odborné a profesionální zkušenosti jsou zde na místě. Mají také nápady, které by nám mohly ve výběru a instalaci trochu pomoci. Kombinace například se skleněnými dveřmi dokážou udělat s finské sauny dokonalou a luxusní místnost pro odpočinek.

Montáž sauny je složitá. Zkušený odborník si s ní však poradí.
Montáž sauny je složitá. Zkušený odborník si s ní však poradí.